Historie

Mezinárodní taneční festival se koná v Ústí nad Labem od roku 1970. Původně se akce konala pod názvem Festival tance a přátelství a hned od začátku byly v jeho programu významné mezinárodní soutěže.

V rámci festivalu se konají různé soutěže nejen v tanečním sportu. Snažíme se skladbu soutěží obměňovat a zpestřovat ji různými exhibičními vystoupeními. Tradičním pilířem domácích soutěží jsou Mistrovství České republiky formací LAT a STT a od roku 2012 jsou nově zařazeny do programu soutěže Mistrovství České republiky Showdance LAT a STT.

Snažíme se nastartovat rytmus mezinárodních soutěži střídáním latiny, standardu a deseti tanců. Soutěže jsou vyhlašovány Světovou federací tanečního sportu WDSF, a to na úrovni Mistrovství Evropské unie, Mistrovství Evropy a Mistrovství světa.

Dlouhodobě k festivalu patří Česká televize. Společenský tanec se posunul k tanečnímu sportu. Výkony tanečníků dosahují vrcholné fyzické zátěže. Taneční sport byl zařazen do sekce estetických sportů a televizní přenosy vysílá České televize na programu ČT Sport.

Velmi emotivním zážitkem bylo, když se nám při příležitosti 40. ročníku (2009) podařilo uspořádat exhibici Mistrů světa STT Paolo Bosco – Silvia Pitton a Stefano di Filippo – Olga Urumova.

Festival navštěvuje řada významných osobností. Nad jednotlivými ročníky přebírají záštitu významné osobnosti politického i hospodářského života.

Základy tradice Mezinárodního tanečního festivalu byly položeny v roce 1970. Přes nástup normalizace a ne příliš velkou náklonnost tehdejšího socialistického režimu se hlavní zakladatelé – pánové Václav Kůrka a Rudolf Brzobohatý – rozhodli využít tehdy jediné možné cesty – uspořádat soutěž 7. listopadu k výročí VŘSR s tím, že vyzvali k soutěži páry tzv. socialistických zemí. Vznikla Soutěž socialistických zemí ve společenském tanci.

Úspěch prvního ročníku, který se konal v Odborovém domě kultury pracujících v Ústí nad Labem (dnes Dům kultury) připravil podmínky pro ročníky další. Problémem byla sportovní úroveň soutěžících párů. Určitou kvalitu měli tanečníci z Československa, ale jejich soupeři se s kvalitou potýkali. Výjimkami byly páry z Polska a některé páry z NDR. Slabé páry přijížděly z Maďarska a Bulharska. Samostatnou kapitolou byly páry ze Sovětského svazu, pro které pořadatelé vymýšleli zvláštní soutěže, aby si „nějakou tu cenu“ odvezly.

Po několika letech (v roce 1972) se dá říci, že soutěž získala na popularitě. Zásluhou tzv. „Států“ se zvýšil zájem o soutěžní tanec, a to hlavně v Severočeském kraji.

Pořadatelé začali přemýšlet o rozšíření akce. Kapacita velkého sálu kulturního domu byla omezená a zájem z řad fanoušků tance, sympatizantů a politiků začínal být enormní.

V roce 1974 bylo spektrum soutěží rozšířeno o národní kolo předtančení (nyní Formace). V hlavních párových soutěžích se v československých barvách přetahovali pánové Dvořák a Nováček se svými partnerkami. O další místa soutěžily zejména polské a německé páry. I národní kolo předtančení mělo několik let jasného vítěze. Legendární Taneční klub Jarky Calábkové vítězil doma a poměrně dobře se umisťoval i na evropských soutěžích. Další novinkou byla Národní soutěž tanečních novinek, kde začal slavit velké úspěchy pan Igor Henzély.

Soutěží se v roce 1975 poprvé zúčastnil taneční klub z domácího Ústí nad Labem. Jednalo se o taneční klub Ústečan zřizovaný Závodním klubem Setuza a vedený legendou ústeckého tance Antonínem Gebertem. V hlavní (párové) soutěži poprvé reprezentovali Českou republiku (byla stavěna reprezentace Československa a Česka) manželé Terčovi (oba z Ústí). Ústí se stalo centrem tance v republice.

V listopadu 1976 praskal kulturní dům ve švech. Taneční soutěž vysílala přímým přenosem Československá televize. Z programu byly vyřazeny taneční novinky, ale od tohoto ročníku stává nedílnou součástí akce mezinárodní soutěž párů a národní finále Česka v předtančení.

V roce 1977 se poprvé soutěž přestěhovala do sportovní haly TJ Chemička na Klíši (nyní Sportcentrum Sluneta) a vysílala se v televizi opět v přímém přenose.

Další ročníky přes politický podtext způsobovaly velký rozvoj soutěžního tance v Severočeském kraji. Zásluhou televize získala akce obrovské množství příznivců v republice. Soutěžit anebo se jen dívat na „Ústí“ NĚCO znamenalo. Kolem roku 1980 byla akce přejmenována na Mezinárodní taneční festival.

V druhé polovina osmdesátých let začaly, přes velkou popularitu akce, splňující všechny tehdejší kvalitativní parametry, finanční problémy. Zvyšování finančních požadavků ze strany pořadatele (Krajské kulturní středisko v Ústí nad Labem) na svého zřizovatele, se pomalu stávalo neúnosným. Příčinou určitě byla i změna v obsazení ředitele Krajského kulturního střediska. Dlouhodobý ředitel Bedřich Guth, který svoji kariéru spojil s touto soutěží, a který různými cestami měl u funkcionářů zelenou, odstoupil a šel budovat svoji kariéru do Prahy. Nový ředitel neměl takové vyšlapané cesty a tak akci finančně dvakrát či třikrát finančně zvláštní dotací zachránilo městské kulturní zařízení.

Ročník pořádaný v listopadu 1989 byl zvláštní. V hale na Klíši rozdával ředitel Krajského kulturního střediska diplomy za rozvoj socialistické kultury v oblasti společenského tance a v Praze ten samý den příslušníci veřejné bezpečnosti bili studenty. Mnoho diváků na druhý soutěžní den již nepřišlo a napjatě sledovalo Hlas Ameriky a Svobodnou Evropu.

V novodobé historii se pokračovalo v zaběhnutém formátu mezinárodních soutěží a pilířem festivalu se stalo Mistrovství České republiky v soutěžích Formací a Showdance v latinsko-amerických a standardních tancích, což jsou soutěže, které lze vidět v České republice pouze u nás.

Přehled soutěží pořádaných v novodobé historii

16. – 17. 11. 1990

  • Mezinárodní soutěž párů STT (15 párů)
  • Mezinárodní soutěž formací LAT (11 formací)
  • Mezinárodní soutěž juniorů ve STT a LAT (19 párů)
  • Mistrovství ČR formace LAT a STT

14. – 25. 11. 1995

  • Mistrovství ČR formace LAT a STT (LAT 7 formací, STT 5 formací)
  • Mezinárodní soutěž formací LAT (6 formací POL, AUT, HUN, GER, CZE)
  • Mistrovství střední Evropy LAT (15 párů CZE, POL, GER, NED, AUT, HUN, RUS)
  • Mezinárodní soutěž tanečních párů v STT (26 párů)

21. – 22. 11. 1997

  • Evropský pohár v deseti tancích (18 párů EST, DEN, HUN, YU, UKR, AUT, SLO, POL, FRA, RUS, GER, ROM, LAT, ITA, FIN, LIT, BUL, CZE)
  • Mistrovství ČR formace LAT a ST T (STT 6 formací, LAT 5)
  • Mezinárodní soutěž tanečních párů LAT o cenu České spořitelny (31 párů)

2. – 3. 11. 2001

  • Mistrovství Evropy formací ve STT (16 formací CZE, POL, NED, HUN, SVK, BEL, MCD, UA, RUS, GER)
  • Mistrovství střední Evropy párů v STT (9 párů)
  • Mistrovství ČR formace (LAT 3 formace, STT 4 formace)

2. 11. 2002

  • Světový pohár v deseti tancích (17 párů LAT, SLO, NED, SVK, UA, JAP, FRA, LAT, FIN, DEN, CZE, POL, EST, HUN, GER, ITA, BLG)
  • Mistrovství ČR formace LAT a STT